FGA40N60UFDTU
IGBT Transistors Ultrafast IGBT
product image
FGA40N60UFDTU Picture
SeekIC No. : 00143751 Detail
FGA40N60UFDTU: IGBT Transistors Ultrafast IGBT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FGA40N60UFDTU
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Collector-Emitter Saturation Voltage : 3.1 V Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Continuous Collector Current at 25 C : 20 A Gate-Emitter Leakage Current : +/- 100 nA
Power Dissipation : 160 W Maximum Operating Temperature : + 150 C
Package / Case : TO-3P-3 Packaging : Tube
Description
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Configuration : Single
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Continuous Collector Current at 25 C : 20 A
Power Dissipation : 160 W
Gate-Emitter Leakage Current : +/- 100 nA
Collector-Emitter Saturation Voltage : 3.1 V
Package / Case : TO-3P-3
Parameters:
Technical/Catalog InformationFGA40N60UFDTU
VendorFairchild Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)40A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic3V @ 15V, 20A
Power - Max160W