FGA60N65SMD
IGBT Transistors 650V, 60A Field Stop IGBT
product image
FGA60N65SMD Picture
SeekIC No. : 00142235 Detail
FGA60N65SMD: IGBT Transistors 650V, 60A Field Stop IGBT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FGA60N65SMD
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 650 V Collector-Emitter Saturation Voltage : 1.9 V
Maximum Gate Emitter Voltage : 20 V Continuous Collector Current at 25 C : 120 A
Gate-Emitter Leakage Current : 400 nA Power Dissipation : 600 W
Package / Case : TO-3PN Packaging : Tube
Description
Configuration :
Maximum Operating Temperature :
Maximum Gate Emitter Voltage : 20 V
Packaging : Tube
Gate-Emitter Leakage Current : 400 nA
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 650 V
Collector-Emitter Saturation Voltage : 1.9 V
Continuous Collector Current at 25 C : 120 A
Power Dissipation : 600 W