FGB40N60SM
IGBT Transistors 600V 40A FIELD STOP PLANAR IGBT GEN2
product image
FGB40N60SM Picture
SeekIC No. : 00142498 Detail
FGB40N60SM: IGBT Transistors 600V 40A FIELD STOP PLANAR IGBT GEN2
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FGB40N60SM
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Collector-Emitter Saturation Voltage : 2.3 V Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Continuous Collector Current at 25 C : 80 A Gate-Emitter Leakage Current : +/- 400 nA
Power Dissipation : 349 W Maximum Operating Temperature : + 175 C
Package / Case : TO-263AB (D2 PAK) Packaging : Reel
Description
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Configuration : Single
Packaging : Reel
Continuous Collector Current at 25 C : 80 A
Gate-Emitter Leakage Current : +/- 400 nA
Power Dissipation : 349 W
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Collector-Emitter Saturation Voltage : 2.3 V