FGD2N40L
IGBT Transistors 400V N-Channel Logic Level
product image
FGD2N40L Picture
SeekIC No. : 00143651 Detail
FGD2N40L: IGBT Transistors 400V N-Channel Logic Level
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FGD2N40L
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 400 V
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 8 V Maximum Operating Temperature : + 150 C
Package / Case : DPAK-3 Packaging : Reel
Description
Collector-Emitter Saturation Voltage :
Continuous Collector Current at 25 C :
Gate-Emitter Leakage Current :
Power Dissipation :
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Configuration : Single
Packaging : Reel
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 400 V
Package / Case : DPAK-3
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 8 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationFGD2N40L
VendorFairchild Semiconductor (VA)
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Input TypeLogic
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)400V
Current - Collector (Ic) (Max)7A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic1.6V @ 2.4V, 2.5A
Power - Max29W