FGH80N60FD2TU
IGBT Transistors 600V 80A Field Stop
product image
FGH80N60FD2TU Picture
SeekIC No. : 00142551 Detail
FGH80N60FD2TU: IGBT Transistors 600V 80A Field Stop
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FGH80N60FD2TU
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V Maximum Operating Temperature : + 150 C
Package / Case : TO-247-3 Packaging : Tube
Power Dissipation :
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Configuration : Single
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Package / Case : TO-247-3
Parameters:
Technical/Catalog InformationFGH80N60FD2TU
VendorFairchild Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)80A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.4V @ 15V, 40A
Power - Max290W