FGI40N60SFTU
IGBT Transistors 600V 40A Field Stop
product image
FGI40N60SFTU Picture
SeekIC No. : 00143652 Detail
FGI40N60SFTU: IGBT Transistors 600V 40A Field Stop
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FGI40N60SFTU
Mfg:
Fairchild Semiconductor
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V Maximum Operating Temperature : + 150 C
Package / Case : I2PAK-3 Packaging : Tube
Description
Collector-Emitter Saturation Voltage :
Continuous Collector Current at 25 C :
Gate-Emitter Leakage Current :
Power Dissipation :
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Configuration : Single
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Package / Case : I2PAK-3
Parameters:
Technical/Catalog InformationFGI40N60SFTU
VendorFairchild Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)80A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.9V @ 15V, 40A
Power - Max290W