FGP20BHE3/54
Rectifiers 100 Volt 2.0A 35ns Glass Passivated
product image
FGP20BHE3/54 Picture
SeekIC No. : 00175089 Detail
FGP20BHE3/54: Rectifiers 100 Volt 2.0A 35ns Glass Passivated
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FGP20BHE3/54
Mfg:
Vishay Semiconductors
Quick Details
Product : Ultra Fast Recovery Rectifiers Configuration : Single
Reverse Voltage : 100 V Forward Voltage Drop : 0.95 V
Recovery Time : 35 ns Forward Continuous Current : 2 A
Max Surge Current : 50 A Reverse Current IR : 2 uA
Mounting Style : Through Hole Package / Case : DO-15
Packaging : Reel
Description
Product : Ultra Fast Recovery Rectifiers
Packaging : Reel
Configuration : Single
Forward Voltage Drop : 0.95 V
Mounting Style : Through Hole
Max Surge Current : 50 A
Forward Continuous Current : 2 A
Reverse Current IR : 2 uA
Reverse Voltage : 100 V