FGP20N60UFDTU
IGBT Transistors 600V, 20A Field Stop
product image
FGP20N60UFDTU Picture
SeekIC No. : 00142271 Detail
FGP20N60UFDTU: IGBT Transistors 600V, 20A Field Stop
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FGP20N60UFDTU
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V Maximum Operating Temperature : + 150 C
Package / Case : TO-220AB-3 Packaging : Tube
Description
Collector-Emitter Saturation Voltage :
Continuous Collector Current at 25 C :
Gate-Emitter Leakage Current :
Power Dissipation :
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Configuration : Single
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V