FH12-06S-0.5SH
product image
FH12-06S-0.5SH Picture
SeekIC No. : 004341502 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FH12-06S-0.5SH
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
1. Ease of Use and Space Savings
2. Strengthened Flip-lock Actuator
The standard Flip-Lock requires only 2.0mm height above the board. A strengthened lock lever is available which only requires an additional 0.4mm.
3. Supports Thin FPC (0.18mm)
Hirose does not require double-sided FPC to have any additional strengthening plate or stiffener and can therefore support a thickness of as little as 0.18mm +/- 0.05.
4. Hirose Ensures Reliability
5. Prevention of Solder Bridge
Excess solder cavity absorbs excessive solder and avoids solder bridging.
6. Three different assembly types
FH12 is offered in Top & Bottom Contact and Vertical Mount and offered in both a 0.5mm contact pitch as well as a 1.0mm contact pitch (bottom contact only).