FK11X5R1A156M
CAP CER 15UF 10V 20% RADIAL
product image
FK11X5R1A156M Picture
SeekIC No. : 002954680 Detail
FK11X5R1A156M: CAP CER 15UF 10V 20% RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FK11X5R1A156M
Series: FK Manufacturer: TDK Corporation
Capacitance: 15µF Dimensions : 120.4 mm L
Voltage - Rated: 10V Tolerance: ±20%
Temperature Coefficient: X5R Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: -55°C ~ 85°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm) Height - Seated (Max): 0.276" (7.00mm)
Thickness: - Thickness (Max): -
Lead Spacing: 0.098" (2.50mm) Features: -
Failure Rate: -
Voltage - Rated: 10V
Temperature Coefficient: X5R
Operating Temperature: -55°C ~ 85°C
Tolerance: ±20%
Thickness (Max): -
Capacitance: 15µF
Package / Case: Radial
Lead Spacing: 0.098" (2.50mm)
Size / Dimension: 0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max): 0.276" (7.00mm)