FK18C0G2E391J
CAP CER 390PF 250V 5% RADIAL
product image
FK18C0G2E391J Picture
SeekIC No. : 002937337 Detail
FK18C0G2E391J: CAP CER 390PF 250V 5% RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FK18C0G2E391J
Quick Details
Series: FK Manufacturer: TDK Corporation
Capacitance: 390pF Dimensions : 120.4 mm L
Voltage - Rated: 250V Tolerance: ±5%
Temperature Coefficient: C0G, NP0 Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) Height - Seated (Max): 0.217" (5.50mm)
Thickness: - Thickness (Max): -
Lead Spacing: 0.098" (2.50mm) Features: -
Temperature Coefficient: C0G, NP0
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Failure Rate: -
Tolerance: ±5%
Thickness (Max): -
Voltage - Rated: 250V
Capacitance: 390pF
Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max): 0.217" (5.50mm)
Lead Spacing: 0.098" (2.50mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationFK18C0G2E391J
VendorTDK Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance390pF
Voltage - Rated 250V
Tolerance±5%
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing0.098" (2.50mm)