FK18Y5V0J475Z
CAP CER 4.7UF 6.3V RADIAL
product image
FK18Y5V0J475Z Picture
SeekIC No. : 002955346 Detail
FK18Y5V0J475Z: CAP CER 4.7UF 6.3V RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FK18Y5V0J475Z
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: FK Manufacturer: TDK Corporation
Capacitance: 4.7µF Dimensions : 120.4 mm L
Voltage - Rated: 6.3V Tolerance: -20%, +80%
Temperature Coefficient: Y5V (F) Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: -30°C ~ 85°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) Height - Seated (Max): 0.217" (5.50mm)
Thickness: - Thickness (Max): -
Lead Spacing: 0.098" (2.50mm) Features: -
Packaging: Bulk
Description
Manufacturer: TDK Corporation
Applications: General Purpose
Ratings: -
Thickness: -
Features: -
Failure Rate: -
Voltage - Rated: 6.3V
Tolerance: -20%, +80%
Temperature Coefficient: Y5V (F)
Operating Temperature: -30°C ~ 85°C
Thickness (Max): -
Capacitance: 4.7µF
Mounting Type: Through Hole
Packaging: Bulk
Series: FK
Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max): 0.217" (5.50mm)
Lead Spacing: 0.098" (2.50mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationFK18Y5V0J475Z
VendorTDK Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance4.7F
Voltage - Rated 6.3V
Tolerance-20%, +80%
Package / CaseRadial
Temperature CoefficientY5V (F)
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing0.098" (2.50mm)