FK18Y5V1A225Z
CAP CER 2.2UF 10V RADIAL
product image
FK18Y5V1A225Z Picture
SeekIC No. : 002955347 Detail
FK18Y5V1A225Z: CAP CER 2.2UF 10V RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FK18Y5V1A225Z
Series: FK Manufacturer: TDK Corporation
Capacitance: 2.2µF Dimensions : 120.4 mm L
Voltage - Rated: 10V Tolerance: -20%, +80%
Temperature Coefficient: Y5V (F) Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: -30°C ~ 85°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) Height - Seated (Max): 0.217" (5.50mm)
Thickness: - Thickness (Max): -
Lead Spacing: 0.098" (2.50mm) Features: -
Failure Rate: -
Voltage - Rated: 10V
Tolerance: -20%, +80%
Temperature Coefficient: Y5V (F)
Operating Temperature: -30°C ~ 85°C
Thickness (Max): -
Capacitance: 2.2µF
Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max): 0.217" (5.50mm)
Lead Spacing: 0.098" (2.50mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationFK18Y5V1A225Z
VendorTDK Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance2.2F
Voltage - Rated 10V
Tolerance-20%, +80%
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing0.098" (2.50mm)