FK20C0G2J392J
CAP CER 3900PF 630V 5% RADIAL
product image
FK20C0G2J392J Picture
SeekIC No. : 002954679 Detail
FK20C0G2J392J: CAP CER 3900PF 630V 5% RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FK20C0G2J392J
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: FK Manufacturer: TDK Corporation
Capacitance: 3900pF Voltage - Rated: 630V
Dimensions : 120.4 mm L Tolerance: ±5%
Temperature Coefficient: C0G, NP0 Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm) Height - Seated (Max): 0.276" (7.00mm)
Thickness: - Thickness (Max): -
Lead Spacing: 0.197" (5.00mm) Features: -
Packaging: Bulk
Description
Manufacturer: TDK Corporation
Temperature Coefficient: C0G, NP0
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Applications: General Purpose
Ratings: -
Thickness: -
Features: -
Failure Rate: -
Tolerance: ±5%
Thickness (Max): -
Capacitance: 3900pF
Voltage - Rated: 630V
Mounting Type: Through Hole
Lead Spacing: 0.197" (5.00mm)
Packaging: Bulk
Series: FK
Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max): 0.276" (7.00mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationFK20C0G2J392J
VendorTDK Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance3900pF
Voltage - Rated 630V
Tolerance±5%
Package / CaseRadial
FeaturesHigh Voltage
Lead Spacing0.197" (5.00mm)