FK20C0G2J472J
CAP CER 4700PF 630V 5% RADIAL
product image
FK20C0G2J472J Picture
SeekIC No. : 002954822 Detail
FK20C0G2J472J: CAP CER 4700PF 630V 5% RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FK20C0G2J472J
Series: FK Manufacturer: TDK Corporation
Capacitance: 4700pF Dimensions : 120.4 mm L
Voltage - Rated: 630V Tolerance: ±5%
Temperature Coefficient: C0G, NP0 Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm) Height - Seated (Max): 0.276" (7.00mm)
Thickness: - Thickness (Max): -
Lead Spacing: 0.197" (5.00mm) Features: -
Temperature Coefficient: C0G, NP0
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Failure Rate: -
Tolerance: ±5%
Capacitance: 4700pF
Thickness (Max): -
Voltage - Rated: 630V
Mounting Type: Through Hole
Lead Spacing: 0.197" (5.00mm)
Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max): 0.276" (7.00mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationFK20C0G2J472J
VendorTDK Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance4700pF
Voltage - Rated 630V
Tolerance±5%
FeaturesHigh Voltage
Lead Spacing0.197" (5.00mm)