FK20X5R0J226M
CAP CER 22UF 6.3V 20% RADIAL
product image
FK20X5R0J226M Picture
SeekIC No. : 002954826 Detail
FK20X5R0J226M: CAP CER 22UF 6.3V 20% RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FK20X5R0J226M
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: FK Manufacturer: TDK Corporation
Capacitance: 22µF Voltage - Rated: 6.3V
Dimensions : 120.4 mm L Tolerance: ±20%
Temperature Coefficient: X5R Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: -55°C ~ 85°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm) Height - Seated (Max): 0.276" (7.00mm)
Thickness: - Thickness (Max): -
Lead Spacing: 0.197" (5.00mm) Features: -
Packaging: Bulk
Description
Manufacturer: TDK Corporation
Applications: General Purpose
Ratings: -
Thickness: -
Features: -
Failure Rate: -
Temperature Coefficient: X5R
Operating Temperature: -55°C ~ 85°C
Voltage - Rated: 6.3V
Tolerance: ±20%
Thickness (Max): -
Capacitance: 22µF
Mounting Type: Through Hole
Lead Spacing: 0.197" (5.00mm)
Packaging: Bulk
Series: FK
Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max): 0.276" (7.00mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationFK20X5R0J226M
VendorTDK Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance22F
Voltage - Rated 6.3V
Tolerance±20%
Package / CaseRadial
Temperature CoefficientX5R
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing0.197" (5.00mm)