FK20X5R1H225K
CAP CER 2.2UF 50V 10% RADIAL
product image
FK20X5R1H225K Picture
SeekIC No. : 002924876 Detail
FK20X5R1H225K: CAP CER 2.2UF 50V 10% RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FK20X5R1H225K
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: FK Manufacturer: TDK Corporation
Capacitance: 2.2µF Voltage - Rated: 50V
Dimensions : 120.4 mm L Tolerance: ±10%
Temperature Coefficient: X5R Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: -55°C ~ 85°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm) Height - Seated (Max): 0.276" (7.00mm)
Thickness: - Thickness (Max): -
Lead Spacing: 0.197" (5.00mm) Features: -
Packaging: Bulk
Description
Manufacturer: TDK Corporation
Applications: General Purpose
Ratings: -
Thickness: -
Features: -
Failure Rate: -
Tolerance: ±10%
Voltage - Rated: 50V
Temperature Coefficient: X5R
Operating Temperature: -55°C ~ 85°C
Thickness (Max): -
Capacitance: 2.2µF
Mounting Type: Through Hole
Lead Spacing: 0.197" (5.00mm)
Packaging: Bulk
Series: FK
Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max): 0.276" (7.00mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationFK20X5R1H225K
VendorTDK Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance2.2F
Voltage - Rated 50V
Tolerance±10%
Package / CaseRadial
Temperature CoefficientX5R
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing0.197" (5.00mm)