FK20X7R1E475K
CAP CER 4.7UF 25V 10% RADIAL
product image
FK20X7R1E475K Picture
SeekIC No. : 002954685 Detail
FK20X7R1E475K: CAP CER 4.7UF 25V 10% RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FK20X7R1E475K
Series: FK Manufacturer: TDK Corporation
Capacitance: 4.7µF Voltage - Rated: 25V
Dimensions : 120.4 mm L Tolerance: ±10%
Temperature Coefficient: X7R Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm) Height - Seated (Max): 0.276" (7.00mm)
Thickness: - Thickness (Max): -
Lead Spacing: 0.197" (5.00mm) Features: -
Manufacturer: TDK Corporation
Voltage - Rated: 25V
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Failure Rate: -
Tolerance: ±10%
Temperature Coefficient: X7R
Thickness (Max): -
Capacitance: 4.7µF
Mounting Type: Through Hole
Lead Spacing: 0.197" (5.00mm)
Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max): 0.276" (7.00mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationFK20X7R1E475K
VendorTDK Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance4.7F
Voltage - Rated 25V
Tolerance±10%
Package / CaseRadial
Temperature CoefficientX7R
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing0.197" (5.00mm)