FK20Y5V0J107Z
CAP CER 100UF 6.3V RADIAL
product image
FK20Y5V0J107Z Picture
SeekIC No. : 002924933 Detail
FK20Y5V0J107Z: CAP CER 100UF 6.3V RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FK20Y5V0J107Z
Quick Details
Series: FK Manufacturer: TDK Corporation
Capacitance: 100µF Dimensions : 120.4 mm L
Voltage - Rated: 6.3V Tolerance: -20%, +80%
Temperature Coefficient: Y5V (F) Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: -30°C ~ 85°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm) Height - Seated (Max): 0.276" (7.00mm)
Thickness: - Thickness (Max): -
Lead Spacing: 0.197" (5.00mm) Features: -
Packaging: Bulk
Description
Manufacturer: TDK Corporation
Applications: General Purpose
Ratings: -
Thickness: -
Features: -
Failure Rate: -
Voltage - Rated: 6.3V
Tolerance: -20%, +80%
Temperature Coefficient: Y5V (F)
Operating Temperature: -30°C ~ 85°C
Thickness (Max): -
Mounting Type: Through Hole
Lead Spacing: 0.197" (5.00mm)
Packaging: Bulk
Series: FK
Package / Case: Radial
Capacitance: 100µF
Size / Dimension: 0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max): 0.276" (7.00mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationFK20Y5V0J107Z
VendorTDK Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance100F
Voltage - Rated 6.3V
Tolerance-20%, +80%
Package / CaseRadial
Temperature CoefficientY5V (F)
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing0.197" (5.00mm)