FK20Y5V1A476Z
CAP CER 47UF 10V RADIAL
product image
FK20Y5V1A476Z Picture
SeekIC No. : 002924934 Detail
FK20Y5V1A476Z: CAP CER 47UF 10V RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FK20Y5V1A476Z
Quick Details
Series: FK Manufacturer: TDK Corporation
Capacitance: 47µF Voltage - Rated: 10V
Dimensions : 120.4 mm L Tolerance: -20%, +80%
Temperature Coefficient: Y5V (F) Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: -30°C ~ 85°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm) Height - Seated (Max): 0.276" (7.00mm)
Thickness: - Thickness (Max): -
Lead Spacing: 0.197" (5.00mm) Features: -
Failure Rate: -
Voltage - Rated: 10V
Tolerance: -20%, +80%
Temperature Coefficient: Y5V (F)
Operating Temperature: -30°C ~ 85°C
Thickness (Max): -
Mounting Type: Through Hole
Lead Spacing: 0.197" (5.00mm)
Capacitance: 47µF
Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max): 0.276" (7.00mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationFK20Y5V1A476Z
VendorTDK Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance47F
Voltage - Rated 10V
Tolerance-20%, +80%
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing0.197" (5.00mm)