FK20Y5V1H475Z
CAP CER 4.7UF 50V RADIAL
product image
FK20Y5V1H475Z Picture
SeekIC No. : 002924940 Detail
FK20Y5V1H475Z: CAP CER 4.7UF 50V RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FK20Y5V1H475Z
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: FK Manufacturer: TDK Corporation
Capacitance: 4.7µF Dimensions : 120.4 mm L
Voltage - Rated: 50V Tolerance: -20%, +80%
Temperature Coefficient: Y5V (F) Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: -30°C ~ 85°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.276" L x 0.217" W (7.00mm x 5.50mm) Height - Seated (Max): 0.276" (7.00mm)
Thickness: - Thickness (Max): -
Lead Spacing: 0.197" (5.00mm) Features: -
Failure Rate: -
Voltage - Rated: 50V
Tolerance: -20%, +80%
Temperature Coefficient: Y5V (F)
Operating Temperature: -30°C ~ 85°C
Thickness (Max): -
Capacitance: 4.7µF
Mounting Type: Through Hole
Lead Spacing: 0.197" (5.00mm)
Package / Case: Radial
Height - Seated (Max): 0.276" (7.00mm)
Size / Dimension: 0.276" L x 0.217" W (7.00mm x 5.50mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationFK20Y5V1H475Z
VendorTDK Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance4.7F
Voltage - Rated 50V
Tolerance-20%, +80%
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing0.197" (5.00mm)