FK22C0G2J822J
CAP CER 8200PF 630V 5% RADIAL
product image
FK22C0G2J822J Picture
SeekIC No. : 002925568 Detail
FK22C0G2J822J: CAP CER 8200PF 630V 5% RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FK22C0G2J822J
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: FK Manufacturer: TDK Corporation
Capacitance: 8200pF Dimensions : 120.4 mm L
Voltage - Rated: 630V Tolerance: ±5%
Temperature Coefficient: C0G, NP0 Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.295" L x 0.157" W (7.50mm x 4.00mm) Height - Seated (Max): 0.315" (8.00mm)
Thickness: - Thickness (Max): -
Lead Spacing: 0.197" (5.00mm) Features: -
Temperature Coefficient: C0G, NP0
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Failure Rate: -
Tolerance: ±5%
Thickness (Max): -
Voltage - Rated: 630V
Capacitance: 8200pF
Mounting Type: Through Hole
Lead Spacing: 0.197" (5.00mm)
Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.295" L x 0.157" W (7.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max): 0.315" (8.00mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationFK22C0G2J822J
VendorTDK Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance8200pF
Voltage - Rated 630V
Tolerance±5%
Package / CaseRadial
FeaturesHigh Voltage
Lead Spacing0.197" (5.00mm)