FK22Y5V1H106Z
CAP CER 10UF 50V RADIAL
product image
FK22Y5V1H106Z Picture
SeekIC No. : 002924901 Detail
FK22Y5V1H106Z: CAP CER 10UF 50V RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FK22Y5V1H106Z
Series: FK Manufacturer: TDK Corporation
Capacitance: 10µF Voltage - Rated: 50V
Dimensions : 120.4 mm L Tolerance: -20%, +80%
Temperature Coefficient: Y5V (F) Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: -30°C ~ 85°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.295" L x 0.157" W (7.50mm x 4.00mm) Height - Seated (Max): 0.315" (8.00mm)
Thickness: - Thickness (Max): -
Lead Spacing: 0.197" (5.00mm) Features: -
Failure Rate: -
Voltage - Rated: 50V
Tolerance: -20%, +80%
Temperature Coefficient: Y5V (F)
Operating Temperature: -30°C ~ 85°C
Thickness (Max): -
Capacitance: 10µF
Mounting Type: Through Hole
Lead Spacing: 0.197" (5.00mm)
Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.295" L x 0.157" W (7.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max): 0.315" (8.00mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationFK22Y5V1H106Z
VendorTDK Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance10F
Voltage - Rated 50V
Tolerance-20%, +80%
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing0.197" (5.00mm)