FK24C0G1H333J
CAP CER 0.033UF 50V 5% RADIAL
product image
FK24C0G1H333J Picture
SeekIC No. : 002937387 Detail
FK24C0G1H333J: CAP CER 0.033UF 50V 5% RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FK24C0G1H333J
Series: FK Manufacturer: TDK Corporation
Capacitance: 0.033µF Voltage - Rated: 50V
Dimensions : 120.4 mm L Tolerance: ±5%
Temperature Coefficient: C0G, NP0 Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.177" L x 0.098" W (4.50mm x 2.50mm) Height - Seated (Max): 0.217" (5.50mm)
Thickness: - Thickness (Max): -
Lead Spacing: 0.197" (5.00mm) Features: -
Temperature Coefficient: C0G, NP0
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Failure Rate: -
Voltage - Rated: 50V
Tolerance: ±5%
Capacitance: 0.033µF
Thickness (Max): -
Mounting Type: Through Hole
Lead Spacing: 0.197" (5.00mm)
Package / Case: Radial
Height - Seated (Max): 0.217" (5.50mm)
Size / Dimension: 0.177" L x 0.098" W (4.50mm x 2.50mm)