FK24C0G1H472J
CAP CER 4700PF 50V 5% RADIAL
product image
FK24C0G1H472J Picture
SeekIC No. : 002937389 Detail
FK24C0G1H472J: CAP CER 4700PF 50V 5% RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FK24C0G1H472J
Quick Details
Series: FK Manufacturer: TDK Corporation
Capacitance: 4700pF Voltage - Rated: 50V
Dimensions : 120.4 mm L Tolerance: ±5%
Temperature Coefficient: C0G, NP0 Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.217" L x 0.177" W (5.50mm x 4.50mm) Height - Seated (Max): 0.217" (5.50mm)
Thickness: - Thickness (Max): -
Lead Spacing: 0.197" (5.00mm) Features: -
Packaging: Bulk
Description
Manufacturer: TDK Corporation
Temperature Coefficient: C0G, NP0
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Applications: General Purpose
Ratings: -
Thickness: -
Features: -
Failure Rate: -
Voltage - Rated: 50V
Tolerance: ±5%
Capacitance: 4700pF
Thickness (Max): -
Mounting Type: Through Hole
Lead Spacing: 0.197" (5.00mm)
Packaging: Bulk
Series: FK
Package / Case: Radial
Height - Seated (Max): 0.217" (5.50mm)
Size / Dimension: 0.217" L x 0.177" W (5.50mm x 4.50mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationFK24C0G1H472J
VendorTDK Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance4700pF
Voltage - Rated 50V
Tolerance±5%
Package / CaseRadial
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing0.197" (5.00mm)