FK28C0G2A331J
CAP CER 330PF 100V 5% RADIAL
product image
FK28C0G2A331J Picture
SeekIC No. : 002955260 Detail
FK28C0G2A331J: CAP CER 330PF 100V 5% RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FK28C0G2A331J
Series: FK Manufacturer: TDK Corporation
Capacitance: 330pF Dimensions : 120.4 mm L
Voltage - Rated: 100V Tolerance: ±5%
Temperature Coefficient: C0G, NP0 Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) Height - Seated (Max): 0.217" (5.50mm)
Thickness: - Thickness (Max): -
Lead Spacing: 0.197" (5.00mm) Features: -
Temperature Coefficient: C0G, NP0
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Failure Rate: -
Tolerance: ±5%
Capacitance: 330pF
Thickness (Max): -
Voltage - Rated: 100V
Mounting Type: Through Hole
Lead Spacing: 0.197" (5.00mm)
Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max): 0.217" (5.50mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationFK28C0G2A331J
VendorTDK Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance330pF
Voltage - Rated 100V
Tolerance±5%
Package / CaseRadial
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing0.197" (5.00mm)