FM600TU-2A
MOSFET MOD 6PAC HP 100V 300A
product image
FM600TU-2A Picture
SeekIC No. : 004130683 Detail
FM600TU-2A: MOSFET MOD 6PAC HP 100V 300A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FM600TU-2A
  • Qty
  • 0~1
Quick Details
Series: - Manufacturer: Powerex Inc
FET Type: 6 N-Channel (3-Phase Bridge) FET Feature: Standard
Drain to Source Voltage (Vdss): 100V Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C: 300A
Rds On (Max) @ Id, Vgs: 1.1 mOhm @ 300A, 15V Vgs(th) (Max) @ Id: 7.3V @ 30mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs: 1800nC @ 15V Input Capacitance (Ciss) @ Vds: 110000pF @ 10V
Package / Case : PGBA-516 Power - Max: 960W
Mounting Type: Chassis Mount Package / Case: Module
Supplier Device Package: Module
Description
Series: -
FET Feature: Standard
Drain to Source Voltage (Vdss): 100V
Mounting Type: Chassis Mount
Packaging: Bulk
Power - Max: 960W
Package / Case: Module
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C: 300A
Manufacturer: Powerex Inc
FET Type: 6 N-Channel (3-Phase Bridge)
Vgs(th) (Max) @ Id: 7.3V @ 30mA
Input Capacitance (Ciss) @ Vds: 110000pF @ 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs: 1.1 mOhm @ 300A, 15V
Gate Charge (Qg) @ Vgs: 1800nC @ 15V
Description
FM600TU-2A has six features. (1)Id(rms) is 300A. (2)Vdss woud be 100V. (3)Insulated type. (4)6-elements in a pack. (5)Thermistor inside. (6)UL recognized. Those are all the main features.
Some absolute maximum ratings of FM600TU-2A have been concluded into several points as follow. (1)Its drain to source voltage would be 100V. (2)Its gate to source voltage would be +/-20V. (3)Its drain current would be 300A at Tc=133°C and would be 600A for pulse. (4)Its avalanche current would be 300A. (5)Its source current would be 300A and would be 600A for pulse. (6)Its maximum power dissipation would be 960W. (7)Its channel temperature range would be from -40°C to 150°C. (8)Its storage temperature range would be from -40°C to 125°C. (9)Its isolation voltage would be 2500V. (10)Its mounting torque would be from 3.5Nm and max 4.5Nm. It should be noted that stresses above those listed in absolute maximum ratings may cause permanent damage to device.
Also some electrical characteristics of FM600TU-2A are concluded as follow. (1)Its drain cutoff current would be max 1mA. (2)Its gate to source threshold voltage would be min 4.7V and typ 6V and max 7.3V. (3)Its gate leakage current would be max 1.5uA. (4)Its static drain to source on-state resistance would be typ 0.8mohms and max 1.1mohms at Tch=25°C and would be typ 1.37mohms at Tch=125°C. (5)Its lead resistance would be typ 0.7mohms at Tch=25°C and would be typ 1.0mohms at Tch=125°C. (6)Its input capacitance would be max 110nF. (7)Its output capacitance would be max 15pF. (8)Its reverse transfer capacitance would be max 10pF. (9)Its total gate charge would be typ 1800nC. (10)Its turn-on delay time would be max 400ns. And so on. If you have any question or suggestion or want to know more information about FM600TU-2A please contact us for details. Thank you!