FMRRFQ1-433
RECEIVER FM HYBRID 433MHZ
product image
FMRRFQ1-433 Picture
SeekIC No. : 004127043 Detail
FMRRFQ1-433: RECEIVER FM HYBRID 433MHZ
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FMRRFQ1-433
  • Qty
  • 0~1
Quick Details
Series: - Manufacturer: RF Solutions
Frequency: 433MHz Sensitivity: -103dBm
Data Rate - Maximum: 9.6 kbps Modulation or Protocol: FM
Applications: Car Alarms, Remote Sensing, Wireless Security On-Chip ADC : Yes
Current - Receiving: 5.7mA Data Interface: PCB, Through Hole
Memory Size: - Antenna Connector: Through Hole
Features: - Voltage - Supply: 4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature: -20°C ~ 85°C Package / Case: Module
Supplier Device Package: Module
Description
Series: -
Memory Size: -
Features: -
Modulation or Protocol: FM
Data Interface: PCB, Through Hole
Antenna Connector: Through Hole
Voltage - Supply: 4.5 V ~ 5.5 V
Manufacturer: RF Solutions
Packaging: Bulk
Current - Receiving: 5.7mA
Operating Temperature: -20°C ~ 85°C
Package / Case: Module
Frequency: 433MHz
Sensitivity: -103dBm
Data Rate - Maximum: 9.6 kbps
Applications: Car Alarms, Remote Sensing, Wireless Security
Parameters:
Technical/Catalog InformationFMRRFQ1-433
VendorRF Solutions
CategoryRF and RFID
Current - Receiving5.7mA
Features-
Data Rate - Maximum9.6 kbps
Package / CaseModule
PackagingBulk
Sensitivity-103dBm
Modulation or ProtocolFM
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Frequency433MHz