FMS6G10US60S
IGBT Modules 600V 10A MODULE
product image
FMS6G10US60S Picture
SeekIC No. : 00142121 Detail
FMS6G10US60S: IGBT Modules 600V 10A MODULE
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FMS6G10US60S
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : IGBT Silicon Modules Configuration : Hex
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V Continuous Collector Current at 25 C : 10 A
Maximum Operating Temperature : + 150 C Package / Case : PM-AA
Description
Collector-Emitter Saturation Voltage :
Gate-Emitter Leakage Current :
Power Dissipation :
Packaging :
Configuration : Hex
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Continuous Collector Current at 25 C : 10 A
Product : IGBT Silicon Modules
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Package / Case : PM-AA
Features:
• Short Circuit Rated 10s @ TC = 100°C, VGE = 15V
• High Speed Switching
• Low Saturation Voltage : VCE(sat) = 2.1 V @ IC = 10A
• High Input Impedance
• Built-in 1 Phase Rectifier Circuit
• Fast & Soft Anti-Parallel FWD
• Built-in NTC Thermistor
Application
• AC & DC Motor Controls
• General Purpose Inverters
• Robotics
• Servo Controls
• UP
Specifications
  Symbol Description FMC7G10US60 Units
Inverter
&
Brake
VCES Collector-Emitter Voltage 600 V
VGES Gate-Emitter Voltage +20 V
IC Collector Current@ TC = 25°C 10 A
ICM(1) Pulsed Collector Current 20 A
IF Diode Continuous Forward Current @ TC = 100°C 10 A
IFM Diode Maximum Forward Current 20 A
TSC Short Circuit Withstand Time @ TC = 100°C 10 US
PD Maximum Power Dissipation @ TC = 25°C 66 W
Converter VRRM Repetitive Peak Reverse Voltage 1600 V
IO Average Output Rectified Current 20 V
IFSM Surge Forward Current
@ 1Cycle at 60Hz, Peak value Non-Repetitive
200 A
I2t 1 Cycle Surge Current 164 A2s
Common TJ Operating Junction Temperature -40 to +150 °C
Tstg Storage Temperature Range -40 to +125 °C
Viso Isolation Voltage @ AC 1minute 2500 V