FN1394-2.5-05-11
AC Power Entry Modules 2.5A MOD PWR INLET IEC FILTER
product image
FN1394-2.5-05-11 Picture
SeekIC No. : 001694058 Detail
FN1394-2.5-05-11: AC Power Entry Modules 2.5A MOD PWR INLET IEC FILTER
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FN1394-2.5-05-11
Mfg:
Schaffner
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Filtered : Yes Filter Type : Power Entry
Product : Inlets Current Rating : 2.5 A
Voltage Rating : 110 V to 120 V, 220 V to 240 V Mounting Style : Flange
Termination Style : Faston Tab Operating Temperature Range : - 25 C to + 85 C
Connector Type : IEC-320 C-14
Description
Contact Plating :
Housing Material :
Filtered : Yes
Product : Inlets
Mounting Style : Flange
Operating Temperature Range : - 25 C to + 85 C
Filter Type : Power Entry
Connector Type : IEC-320 C-14
Current Rating : 2.5 A
Termination Style : Faston Tab
Voltage Rating : 110 V to 120 V, 220 V to 240 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationFN1394-2.5-05-11
VendorSchaffner EMC Inc
CategoryFilters
TypeIEC 320-C14 (Male Pins)
Mounting TypePanel Mount, Screw Hole
Termination StyleQuick Connect - .250" (6.3mm)
Current 2.5A
Voltage250V