FP40R12KE3
IGBT Modules 1200V 40A PIM
product image
FP40R12KE3 Picture
SeekIC No. : 00141244 Detail
FP40R12KE3: IGBT Modules 1200V 40A PIM
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FP40R12KE3
Mfg:
Infineon Technologies
  • Qty
  • 0~1
  • 1~5
  • 5~10
Quick Details
Product : IGBT Silicon Modules Configuration : Hex
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 1200 V Collector-Emitter Saturation Voltage : 2.3 V
Continuous Collector Current at 25 C : 55 A Gate-Emitter Leakage Current : 400 nA
Power Dissipation : 200 W Maximum Operating Temperature : + 125 C
Package / Case : EconoPIM2
Description
Packaging :
Configuration : Hex
Product : IGBT Silicon Modules
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 1200 V
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Package / Case : EconoPIM2
Gate-Emitter Leakage Current : 400 nA
Collector-Emitter Saturation Voltage : 2.3 V
Continuous Collector Current at 25 C : 55 A
Power Dissipation : 200 W