FQB50N06
Features: • 50A, 60V, RDS(on) = 0.022Ω @VGS = 10 V• Low gate charge ( typical 31 nC)• Low Crss ( typical 65 pF)• Fast switching• 100% avalanche tested• Improved dv/dt capability• 175°C maximum junction temperature ratingSpecifications Symbol P...
product image
FQB50N06 Picture
SeekIC No. : 004343130 Detail
FQB50N06: Features: • 50A, 60V, RDS(on) = 0.022Ω @VGS = 10 V• Low gate charge ( typical 31 nC)• Low Crss ( typical 65 pF)• Fast switching• 100% avalanche tested• Impr...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FQB50N06
Features:
• 50A, 60V, RDS(on) = 0.022Ω @VGS = 10 V
• Low gate charge ( typical 31 nC)
• Low Crss ( typical 65 pF)
• Fast switching
• 100% avalanche tested
• Improved dv/dt capability
• 175°C maximum junction temperature rating
Specifications
Symbol Parameter
FQB50N06 / FQI50N06
V
ID Drain Current - Continuous (TC = 25°C)
- Continuous (TC = 100°C)
50
A
35.4
A
IDM Drain Current - Pulsed (Note 1)
200
IAR Avalanche Current (Note 1)
50
EAR Repetitive Avalanche Energy (Note 1)
12
mJ
dv/dt Peak Diode Recovery dv/dt (Note 3)
7.0
V/ns
PD Power Dissipation (TA = 25°C) *
3.75
W
Power Dissipation (TC = 25°C)
- Derate above 25°C