FQB7N10L
Features: • 7.3A, 100V, RDS(on) = 0.35Ω @VGS = 10 V• Low gate charge ( typical 4.6 nC)• Low Crss ( typical 12 pF)• Fast switching• 100% avalanche tested• Improved dv/dt capability• 175°C maximum junction temperature rating• Low level gate drive...
product image
FQB7N10L Picture
SeekIC No. : 004343154 Detail
FQB7N10L: Features: • 7.3A, 100V, RDS(on) = 0.35Ω @VGS = 10 V• Low gate charge ( typical 4.6 nC)• Low Crss ( typical 12 pF)• Fast switching• 100% avalanche tested• Im...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FQB7N10L
Features:
• 7.3A, 100V, RDS(on) = 0.35Ω @VGS = 10 V
• Low gate charge ( typical 4.6 nC)
• Low Crss ( typical 12 pF)
• Fast switching
• 100% avalanche tested
• Improved dv/dt capability
• 175°C maximum junction temperature rating
• Low level gate drive requirments allowing direct operationfrom logic drives
Specifications
Symbol Parameter
FQB7N10L / FQI7N10L
Units
VDSS Drain-Source Voltage
100
V
ID Drain Current - Continuous (TC = 25°C)
- Continuous (TC = 100°C)
7.3
A
5.15
A
IDM Drain Current - Pulsed (Note 1)
29.2
VGSS Gate-Source Voltage
± 20
IAR Avalanche Current (Note 1)
7.3
EAR Repetitive Avalanche Energy (Note 1)
4.0
V/ns
PD Power Dissipation (TA = 25°C) *
3.75
W
Power Dissipation (TC = 25°C)
- Derate above 25°C