FQH140N10
MOSFET 100V N-Channel Q-FET
product image
FQH140N10 Picture
SeekIC No. : 00163763 Detail
FQH140N10: MOSFET 100V N-Channel Q-FET
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FQH140N10
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 100 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 25 V Continuous Drain Current : 140 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.01 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-247 Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Drain-Source Breakdown Voltage : 100 V
Mounting Style : Through Hole
Packaging : Tube
Package / Case : TO-247
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 25 V
Continuous Drain Current : 140 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.01 Ohms
Features:
• 140A, 100V, RDS(on) = 0.01Ω @VGS = 10 V
• Low gate charge ( typical 220 nC)
• Low Crss ( typical  470 pF)
• Fast switching
• 100% avalanche tested
• Improved dv/dt capability
• 175°C maximum junction temperature rating
Specifications
Symbol
Parameter
FQA140N10
Units
VDSS Drain-Source Voltage 100 V
ID Drain Current - Continuous (TC = 25)
           - Continuous (TC = 100)
140 A
99 A
IDM Drain Current - Pulsed (Note 1) 560 A
VGSS Gate-Source Voltage ± 25 V
EAS Single Pulsed Avalanche Energy (Note 2) 1500 mJ
IAR Avalanche Current (Note 1) 140 A
EAR Repetitive Avalanche Energy (Note 1) 37.5 mJ
dv/dt Peak Diode Recovery dv/dt (Note 3) 6.5 V/ns
PD Power Dissipation (TC = 25)
      - Derate above 25
375 W
2.5 W/
TJ, TSTG Operating and Storage Temperature Range -55 to +175
TL Maximum lead temperature for soldering purposes,
1/8" from case for 5 seconds
300
Description
Parameters:
Technical/Catalog InformationFQH140N10
VendorFairchild Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C140A
Rds On (Max) @ Id, Vgs10 mOhm @ 70A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 7900pF @ 25V
Power - Max375W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs285nC @ 10V