FQI12N60C
Features: • 12A, 600V, RDS(on) = 0.65Ω @VGS = 10 V• Low gate charge ( typical 48 nC)• Low Crss ( typical 21 pF)• Fast switching• 100% avalanche tested• Improved dv/dt capabilitySpecifications Symbol Parameter FQB12N60C / FQI12N60C Units VDS...
product image
FQI12N60C Picture
SeekIC No. : 004343245 Detail
FQI12N60C: Features: • 12A, 600V, RDS(on) = 0.65Ω @VGS = 10 V• Low gate charge ( typical 48 nC)• Low Crss ( typical 21 pF)• Fast switching• 100% avalanche tested• Impr...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FQI12N60C
Description
Features:
• 12A, 600V, RDS(on) = 0.65Ω @VGS = 10 V
• Low gate charge ( typical 48 nC)
• Low Crss ( typical 21 pF)
• Fast switching
• 100% avalanche tested
• Improved dv/dt capability
Specifications
Symbol Parameter
FQB12N60C / FQI12N60C
Units
VDSS Drain-Source Voltage
600
V
ID Drain Current - Continuous (TC = 25°C)
- Continuous (TC = 100°C)
12
A
7.4
A
IDM Drain Current - Pulsed (Note 1)
48
VGSS Gate-Source Voltage
± 30
V
EAS Single Pulsed Avalanche Energy (Note 2)
mJ
IAR Avalanche Current (Note 1)
12
EAR Repetitive Avalanche Energy (Note 1)
22.5
mJ
dv/dt Peak Diode Recovery dv/dt (Note 3)
4.5
V/ns
PD Power Dissipation (TA = 25°C) *
3.13
W
Power Dissipation (TC = 25°C)
- Derate above 25°C