FS100R12KE3
IGBT Modules 1200V 100A 3-PHASE
product image
FS100R12KE3 Picture
SeekIC No. : 00142052 Detail
FS100R12KE3: IGBT Modules 1200V 100A 3-PHASE
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FS100R12KE3
Mfg:
Infineon Technologies
  • Qty
  • 0~5
  • 5~10
Quick Details
Product : IGBT Silicon Modules Configuration : Hex
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 1200 V Collector-Emitter Saturation Voltage : 2.15 V
Continuous Collector Current at 25 C : 140 A Gate-Emitter Leakage Current : 400 nA
Power Dissipation : 480 W Maximum Operating Temperature : + 125 C
Package / Case : EconoPACK 3B
Description
Packaging :
Configuration : Hex
Product : IGBT Silicon Modules
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 1200 V
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Gate-Emitter Leakage Current : 400 nA
Collector-Emitter Saturation Voltage : 2.15 V
Continuous Collector Current at 25 C : 140 A
Package / Case : EconoPACK 3B
Power Dissipation : 480 W