FS35R12KE3G
IGBT Modules 1200V 35A 3-PHASE
product image
FS35R12KE3G Picture
SeekIC No. : 00141361 Detail
FS35R12KE3G: IGBT Modules 1200V 35A 3-PHASE
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FS35R12KE3G
Mfg:
Infineon Technologies
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : IGBT Silicon Modules Configuration : Hex
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 1200 V Collector-Emitter Saturation Voltage : 2.15 V
Continuous Collector Current at 25 C : 55 A Gate-Emitter Leakage Current : 400 nA
Power Dissipation : 200 W Maximum Operating Temperature : + 125 C
Package / Case : EconoPACK 2B
Description
Packaging :
Configuration : Hex
Product : IGBT Silicon Modules
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 1200 V
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Gate-Emitter Leakage Current : 400 nA
Continuous Collector Current at 25 C : 55 A
Power Dissipation : 200 W
Collector-Emitter Saturation Voltage : 2.15 V