FS70SMJ-06
ApplicationMotor control, Lamp control, Solenoid control DC-DC converter, etc.Specifications Symbol Parameter Conditions Ratings Unit VDSS Drain-source voltage VGS = 0V 60 V VGSS Gate-source voltage VDS = 0V ±20 V ID Drain current 70 A IDM Drain current (Pulsed)...
product image
FS70SMJ-06 Picture
SeekIC No. : 004344238 Detail
FS70SMJ-06: ApplicationMotor control, Lamp control, Solenoid control DC-DC converter, etc.Specifications Symbol Parameter Conditions Ratings Unit VDSS Drain-source voltage VGS = 0V 60 V VGSS...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FS70SMJ-06
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Application
Motor control, Lamp control, Solenoid control DC-DC converter, etc.
Specifications
Symbol                       Parameter Conditions Ratings Unit
VDSS Drain-source voltage VGS = 0V
60 V
VGSS Gate-source voltage VDS = 0V
±20 V
ID Drain current   70 A
IDM Drain current (Pulsed)   280 A
IDA Avalanche drain current (Pulsed) L = 100H 70 A
IS Source current   70 A
ISM Source current (Pulsed)   280 A
PD Maximum power dissipation   150 W