FX8-100P-SV1(21)
CONN HEADER 100POS .6MM GOLD SMD
product image
FX8-100P-SV1(21) Picture
SeekIC No. : 003018090 Detail
FX8-100P-SV1(21): CONN HEADER 100POS .6MM GOLD SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FX8-100P-SV1(21)
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: FX8 Manufacturer: Hirose Electric Co Ltd
Connector Type: Header, Outer Shroud Contacts Number of Positions: 100
Max Surge Current : 15 A Pitch: 0.023" (0.60mm)
Number of Rows: 2 Mounting Type: Surface Mount
Features: Board Guide Contact Finish: Gold
Contact Finish Thickness: - Packaging: Tube
Mated Stacking Heights: 4mm
Description
Number of Rows: 2
Mounting Type: Surface Mount
Features: Board Guide
Contact Finish: Gold
Number of Positions: 100
Packaging: Tube
Manufacturer: Hirose Electric Co Ltd
Contact Finish Thickness: -
Connector Type: Header, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights: 4mm
Series: FX8
Pitch: 0.023" (0.60mm)
Height Above Board: 0.152" (3.85mm)