FZ1600R12KL4C
IGBT Modules 1200V 1600A SINGLE
product image
FZ1600R12KL4C Picture
SeekIC No. : 00142021 Detail
FZ1600R12KL4C: IGBT Modules 1200V 1600A SINGLE
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FZ1600R12KL4C
Mfg:
Infineon Technologies
  • Qty
  • 0~2
  • 2~3
  • 3~5
  • 5~10
Quick Details
Product : IGBT Silicon Modules Configuration : Dual Common Emitter Common Gate
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 1200 V Collector-Emitter Saturation Voltage : 2.1 V
Continuous Collector Current at 25 C : 2450 A Gate-Emitter Leakage Current : 600 nA
Power Dissipation : 10 KW Maximum Operating Temperature : + 125 C
Package / Case : IHM
Description
Packaging :
Product : IGBT Silicon Modules
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 1200 V
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Collector-Emitter Saturation Voltage : 2.1 V
Configuration : Dual Common Emitter Common Gate
Gate-Emitter Leakage Current : 600 nA
Package / Case : IHM
Power Dissipation : 10 KW
Continuous Collector Current at 25 C : 2450 A