FZ2400R12KE3
IGBT Transistors 1200V 2400A SINGLE
product image
FZ2400R12KE3 Picture
SeekIC No. : 00143535 Detail
FZ2400R12KE3: IGBT Transistors 1200V 2400A SINGLE
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FZ2400R12KE3
Mfg:
Infineon Technologies
  • Qty
  • 0~2
  • 2~3
  • 3~5
  • 5~10
Quick Details
Configuration : Dual Common Emitter Common Gate Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 1200 V
Collector-Emitter Saturation Voltage : 1.7 V Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Continuous Collector Current at 25 C : 2400 A Gate-Emitter Leakage Current : 400 nA
Power Dissipation : 10 KW Maximum Operating Temperature : + 125 C
Package / Case : IHM 130X140-7
Description
Packaging :
Gate-Emitter Leakage Current : 400 nA
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 1200 V
Collector-Emitter Saturation Voltage : 1.7 V
Configuration : Dual Common Emitter Common Gate
Package / Case : IHM 130X140-7
Continuous Collector Current at 25 C : 2400 A