FZ2400R12KF4
IGBT Modules 1200V 2400A SINGLE
product image
FZ2400R12KF4 Picture
SeekIC No. : 00141562 Detail
FZ2400R12KF4: IGBT Modules 1200V 2400A SINGLE
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FZ2400R12KF4
  • Qty
  • 0~1
  • 1~3
Quick Details
Product : IGBT Silicon Modules Configuration : Triple Common Emitter Common Gate
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 1200 V Collector-Emitter Saturation Voltage : 1.7 V
Continuous Collector Current at 25 C : 2400 A Gate-Emitter Leakage Current : 400 nA
Power Dissipation : 10 KW Maximum Operating Temperature : + 125 C
Package / Case : IHM190
Description
Packaging :
Collector-Emitter Saturation Voltage : 1.7 V
Product : IGBT Silicon Modules
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 1200 V
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Gate-Emitter Leakage Current : 400 nA
Configuration : Triple Common Emitter Common Gate
Package / Case : IHM190
Continuous Collector Current at 25 C : 2400 A