FZ2400R12KL4C
IGBT Modules 1200V 2400A SINGLE
product image
FZ2400R12KL4C Picture
SeekIC No. : 00141615 Detail
FZ2400R12KL4C: IGBT Modules 1200V 2400A SINGLE
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FZ2400R12KL4C
  • Qty
  • 0~1
  • 1~3
Quick Details
Product : IGBT Silicon Modules Configuration : Triple Common Emitter Common Gate
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 1200 V Collector-Emitter Saturation Voltage : 2.1 V
Continuous Collector Current at 25 C : 3700 A Gate-Emitter Leakage Current : 600 nA
Power Dissipation : 14.8 KW Maximum Operating Temperature : + 125 C
Package / Case : IHM190
Description
Packaging :
Product : IGBT Silicon Modules
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 1200 V
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Collector-Emitter Saturation Voltage : 2.1 V
Gate-Emitter Leakage Current : 600 nA
Configuration : Triple Common Emitter Common Gate
Package / Case : IHM190
Continuous Collector Current at 25 C : 3700 A