G5A-234P-DC24
Low Signal Relays - PCB STD DPDT SEALD 24VDC
product image
G5A-234P-DC24 Picture
SeekIC No. : 002572269 Detail
G5A-234P-DC24: Low Signal Relays - PCB STD DPDT SEALD 24VDC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
G5A-234P-DC24
Quick Details
Contact Form : 2 Form C (DPDT-BM) Coil Voltage : 24 VDC
Maximum Switching Current : 1 A Coil Current : 8.3 mA
Coil Type : Non-Latching Power Consumption : 200 mW
Termination Style : Solder Pin
Description
Contact Current Rating :
Contact Form : 2 Form C (DPDT-BM)
Power Consumption : 200 mW
Maximum Switching Current : 1 A
Coil Type : Non-Latching
Coil Voltage : 24 VDC
Termination Style : Solder Pin
Coil Current : 8.3 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationG5A-234P-DC24
VendorOmron Electronics Inc-ECB Div
CategoryRelays
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
CircuitDPDT (2 Form C)
Contact Rating @ Voltage1A @ 30VDC
Coil Voltage24VDC
Control Off Voltage (Min)2.4 VDC
Control On Voltage (Max)16.8 VDC
Coil Current8.3mA