G5LE-14-36DC60
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 60V
product image
G5LE-14-36DC60 Picture
SeekIC No. : 003827894 Detail
G5LE-14-36DC60: RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 60V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
G5LE-14-36DC60
Quick Details
Series: G5LE Manufacturer: Omron Electronics Inc-EMC Div
Relay Type: General Purpose Coil Type: Non Latching
Coil Current: 6mA Coil Voltage: 60VDC
Contact Form: SPDT (1 Form C) Contact Rating (Current): 10A
Switching Voltage: 250VAC, 125VDC - Max Turn On Voltage (Max): 45 VDC
Package / Case : TQFN-56 Turn Off Voltage (Min): 6 VDC
Features: Insulation - Class B, Sealed - Fully Mounting Type: Through Hole
Termination Style: PC Pin
Description
Relay Type: General Purpose
Coil Type: Non Latching
Contact Form: SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current): 10A
Mounting Type: Through Hole
Termination Style: PC Pin
Packaging: Bulk
Coil Voltage: 60VDC
Turn On Voltage (Max): 45 VDC
Turn Off Voltage (Min): 6 VDC
Coil Current: 6mA
Manufacturer: Omron Electronics Inc-EMC Div
Series: G5LE
Switching Voltage: 250VAC, 125VDC - Max