G5V-1-9DC24
RELAY GEN PURPOSE SPDT 1A 24V
product image
G5V-1-9DC24 Picture
SeekIC No. : 003831401 Detail
G5V-1-9DC24: RELAY GEN PURPOSE SPDT 1A 24V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
G5V-1-9DC24
  • Qty
  • 0~25
Quick Details
Series: G5V-1 Manufacturer: Omron Electronics Inc-EMC Div
Processor Series : HCS12X Relay Type: General Purpose
Coil Type: Non Latching Coil Current: 6.3mA
Coil Voltage: 24VDC Contact Form: SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current): 1A Switching Voltage: 125VAC, 60VDC - Max
Turn On Voltage (Max): 19.2 VDC Turn Off Voltage (Min): 2.4 VDC
Features: Sealed - Fully Mounting Type: Through Hole
Termination Style: PC Pin
Description
Coil Type: Non Latching
Relay Type: General Purpose
Contact Form: SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current): 1A
Features: Sealed - Fully
Mounting Type: Through Hole
Termination Style: PC Pin
Packaging: Tube
Coil Voltage: 24VDC
Turn Off Voltage (Min): 2.4 VDC
Turn On Voltage (Max): 19.2 VDC
Coil Current: 6.3mA
Switching Voltage: 125VAC, 60VDC - Max