G5V-1-DC12
Low Signal Relays - PCB ThruHole Hi-Sens SPDT 12DC 150mW Seal
product image
G5V-1-DC12 Picture
SeekIC No. : 002568712 Detail
G5V-1-DC12: Low Signal Relays - PCB ThruHole Hi-Sens SPDT 12DC 150mW Seal
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
G5V-1-DC12
Mfg:
Omron Electronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Contact Form : 1 Form C (SPDT-BM) Contact Current Rating : 2 A
Coil Voltage : 12 VDC Maximum Switching Current : 2 A
Coil Current : 12.5 mA Coil Type : Non-Latching
Power Consumption : 150 mW Termination Style : Solder Pin
Description
Isolation :
Insertion Loss :
Contact Current Rating : 2 A
Maximum Switching Current : 2 A
Coil Voltage : 12 VDC
Coil Type : Non-Latching
Termination Style : Solder Pin
Power Consumption : 150 mW
Contact Form : 1 Form C (SPDT-BM)
Coil Current : 12.5 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationG5V-1-DC12
VendorOmron Electronics Inc-ECB Div
CategoryRelays
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
CircuitSPDT (1 Form C)
Contact Rating @ Voltage1A @ 24VDC
Coil Voltage12VDC
Control Off Voltage (Min)1.2 VDC
Control On Voltage (Max)9.6 VDC
Coil Current12.5mA