G6B-1114P-US-DC24
General Purpose / Industrial Relays Standard SPST-NO 24VDC
product image
G6B-1114P-US-DC24 Picture
SeekIC No. : 002547970 Detail
G6B-1114P-US-DC24: General Purpose / Industrial Relays Standard SPST-NO 24VDC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
G6B-1114P-US-DC24
Mfg:
Omron Electronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Contact Form : 1 Form A (SPST-NO) Coil Voltage : 24 VDC
Coil Resistance : 2880 Ohms Coil Current : 8.3 mA
Mounting Style : SMD/SMT Contact Material : Silver Alloy
Description
Contact Current Rating :
Switching Voltage :
Coil Voltage : 24 VDC
Contact Material : Silver Alloy
Mounting Style : SMD/SMT
Contact Form : 1 Form A (SPST-NO)
Coil Current : 8.3 mA
Coil Resistance : 2880 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationG6B-1114P-US-DC24
VendorOmron Electronics Inc-ECB Div
CategoryRelays
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating @ Voltage5A @ 250VAC
Coil Voltage24VDC
Control Off Voltage (Min)2.4 VDC
Control On Voltage (Max)16.8 VDC
Coil Current8.3mA