G6B-1184P-USDC12
RELAY GEN PURPOSE SPST 8A 12V
product image
G6B-1184P-USDC12 Picture
SeekIC No. : 003829465 Detail
G6B-1184P-USDC12: RELAY GEN PURPOSE SPST 8A 12V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
G6B-1184P-USDC12
Quick Details
Series: G6B Manufacturer: Omron Electronics Inc-EMC Div
Relay Type: General Purpose Coil Type: Non Latching
Coil Current: 16.7mA Coil Voltage: 12VDC
Contact Form: SPST-NO (1 Form A) Contact Rating (Current): 8A
Switching Voltage: 380VAC, 125VDC - Max Package / Case : TQFN-56
Turn On Voltage (Max): 8.4 VDC Turn Off Voltage (Min): 1.2 VDC
Features: Sealed - Fully Mounting Type: Through Hole
Relay Type: General Purpose
Coil Type: Non Latching
Coil Voltage: 12VDC
Turn On Voltage (Max): 8.4 VDC
Turn Off Voltage (Min): 1.2 VDC
Mounting Type: Through Hole
Termination Style: PC Pin
Contact Form: SPST-NO (1 Form A)
Features: Sealed - Fully
Packaging: Bulk
Coil Current: 16.7mA
Contact Rating (Current): 8A
Manufacturer: Omron Electronics Inc-EMC Div
Switching Voltage: 380VAC, 125VDC - Max