G6B-2114P-US-P6BDC24
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 24V
product image
G6B-2114P-US-P6BDC24 Picture
SeekIC No. : 003828375 Detail
G6B-2114P-US-P6BDC24: RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 24V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
G6B-2114P-US-P6BDC24
Quick Details
Series: G6B Manufacturer: Omron Electronics Inc-EMC Div
Relay Type: General Purpose Coil Type: Non Latching
Coil Current: 12.5mA Coil Voltage: 24VDC
Contact Form: DPST-NO/NC (1 Form A and B) Contact Rating (Current): 5A
Switching Voltage: 380VAC, 125VDC - Max Turn On Voltage (Max): 19.2 VDC
Package / Case : TQFN-56 Turn Off Voltage (Min): 2.4 VDC
Features: Sealed - Fully Mounting Type: Through Hole
Termination Style: PC Pin
Description
Relay Type: General Purpose
Coil Type: Non Latching
Mounting Type: Through Hole
Termination Style: PC Pin
Features: Sealed - Fully
Packaging: Bulk
Contact Rating (Current): 5A
Coil Voltage: 24VDC
Turn Off Voltage (Min): 2.4 VDC
Coil Current: 12.5mA
Turn On Voltage (Max): 19.2 VDC
Contact Form: DPST-NO/NC (1 Form A and B)
Manufacturer: Omron Electronics Inc-EMC Div
Switching Voltage: 380VAC, 125VDC - Max